Miejsca Wojciecha Jerzego Hasa

Łódź – ul. Wojciecha Hasa

EC1 Łódź – Miasto Kultury, Nowe Centrum Łodzi i zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić. Znajduje się w nim m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Co ciekawe ul. Wojciecha Hasa, łączy się z ul. Barbary Sass-Zdort, która współpracowała z Hasem przy “Rękopisie znalezionym w Saragossie”, na co uwagę zwrócił mi Rafał Dajbor. 

Łódź Fabryczna - ul. Wojciecha Hasa (zdj. własne)
plan sytuacyjny EC1 (zdj. własne)
plan sytuacyjny - EC1 Łódź (zdj. własne)
Sanatorium a Zagobin 3

Konstancin-Jeziorna, znajduje się tu willa, w której m.in. innymi kręcono “Sanatorium pod Klepsydrą”. W latach 90-tych było tu uzdrowisko, obecnie willa jest podobno wykorzystywana znowu jako plan filmowy dla różnych produkcji.

https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-215788

fot. Rafał Dajbor

Jedną z lokalizacji, w której powstawało m.in. “Sanatorium pod Klepsydrą”, “Pismak”, “Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” i “Niezwykła podróż Baltazara Kobera” jest Klęk (park). 

Warto tutaj sięgnąć po artykuł poświęcony temu miejscu: 

“Pałac w Klęku, należący przed wojną do rodziny przemysłowców Hertzów, był jedną z najokazalszych rezydencji w okolicach Łodzi. W dobrym stanie przetrwał do 1945 r., potem okoliczni mieszkańcy rozebrali zabudowania. Ruiny zachowały się do połowy lat 80. Teraz nie ma po nich śladu.
Zachował się natomiast park o powierzchni około 5 ha z ponad 200-letnimi drzewami, pagórkami i lipową aleją. Dla filmu odkrył go Wojciech Jerzy Has. – Mawiał: Po co jeździć do Egiptu, Madrytu czy Wenecji, jak można dobudować ścianę, taras i mieć wszystko blisko Łodzi – wspominał scenograf Andrzej Haliński”.

(Jakub Wiewiórski, Muzeum Kinematografii,

Park Klęk - fot. Rafał Dajbor
Klęk - brama wjazdowa, zakaz wstępu, fot. Rafał Dajbor
Skwer Wojciecha Jerzego Hasa - fot. Rafał Dajbor

Wojciech Jerzy Has doczekał się uhonorowania przez Radę Miejską Wrocławia w roku 2020. Niedaleko Skweru Cybulskiego i Ogrodu Japońskiego i ul. Wystawowej zlokalizowany został Skwer nazwany na część reżysera, który właśnie w arkadach przy Wystawowej realizował “Sanatorium pod Klepsydrą”. W Wytwórni Filmów Fabularnych Has realizował m.in. “Lalkę”, “Jak być kochaną” czy “Rękopis znaleziony w Saragossie”. 

Wytwórnia Filmów Fabularnych (1954-2011) to obecnie CeTa, czyli Centrum Technik Audiowizualnych. Również w nim uhonorowano reżysera, nadając jego imię jednej z hal zdjęciowych (powierzchnia 1200 mkw), druga upamiętania Zbigniewa Cybulskiego (500 mkw).  Więcej o CeTa i jego historii tutaj: klik

Skwerowi zlokalizowanemu przy ulicy Wystawowej w obrębie Zalesie, nadano nazwę Wojciecha Jerzego Hasa mocą Uchwały Nr XXVIII/769/20 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 22 października 2020 r. 

We Wrocławiu skwer Wojciecha Jerzego Hasa, w Łodzi ulica jego imienia. Dwa miasta tak ważne w karierze reżysera. Brakuje miasta rodzinnego reżysera. Ale w Krakowie – od 2007 r., istnieje Szkoła Filmowa, która od 2010 r., jest im. Wojciecha Jerzego Hasa. EDIT: skwer został uroczyście odsłonięty 10.10.2022 r. TU: link do artykułu

fot. R. Dajbor

miejsce pochówku Wojciecha Jerzego Hasa – Łódź, KLIK