FILMOGRAFIA - filmy dokumentalne i fabularne Wojciecha Jerzego Hasa oraz niezrealizowane projekty

Wojciech Jerzy Has był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych. Zostaną one zaprezentowane na kolejnych podstronach.

Równie ważne – w przypadku Hasa, są jednak nie tylko filmy zrealizowane, ale również te, które rodziły się w umyśle reżysera, jednak z różnych przyczyn nie powstały. One również się tu pojawią.

Filmografia ze swoimi podstronami dotyczącymi kolejnych filmów nie będzie miała typowo informacyjnego charakteru. Gołe fakty i szczegółową informację można uzyskać na stronie filmpolski.pl Nie ma tam jednak tego wszystkiego co tworzyło się wokół filmów – interpretacji, motywów, ciekawostek. Postaram się, żeby znalazło się to tutaj, niejako dopełniając filmpolski.pl

“Kino nie może być opisem rzeczywistości”, “powinno uciekać od banalnej publicystyki”, powinno opierać się na literaturze – tak mówił o kinie Has, a wspomina o tym w wywiadzie – rzece Małgorzata Szumowska (Szumowska. Kino to szkoła przetrwania – sprawdź: tu), studiująca reżyserię pod jego okiem. Czy tak faktycznie jest można się przekonać, po prostu oglądając filmy Hasa.

Światy Hasa