WYDARZENIA ZWIĄZANE Z HASEM

Na VOD TVP dostępny jest 17 minutowy dokument poświęcony Hasowi – KLIK,  można w nim zobaczyć m.in. zdjęcia, fragmenty filmów, ale i fragmenty rozmów reżysera z Marią Kornatowską. Scenariusz i reżyseria Tomasz Kamiński. 

Opis z VOD TVP:

Film dokumentalny z okazji 100-lecia urodzin Wojciecha Jerzego Hasa. […] Dokument zawiera unikalne materiały archiwalne, takie jak zdjęcia z planów filmowych i fragmenty filmów Hasa, udostępnione dzięki zbiorom Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Widzowie mogą zobaczyć, jak reżyser z pasją podchodził do swojej pracy, nieustannie poszukując nowych dróg artystycznego wyrazu. Film przybliża także metody pracy Hasa oraz jego podejście do realizacji filmów, dzięki czemu można lepiej zrozumieć, co sprawiało, że jego dzieła stały się tak wyjątkowe.

Film nie ogranicza się tylko do samej twórczości reżysera, ale przenosi również uwagę na Kraków – miasto, które było nie tylko jego domem, ale i miejscem pełnym inspiracji. Obrazy Krakowa w filmie oddają atmosferę tego miasta, które wywarło nieoceniony wpływ na filmy Hasa. To także swoista podróż w czasie, która ukazuje, jak niezwykle silną więź artysta miał ze swoją małą ojczyzną

Wystawa plenerowa plakatów Andrzeja Pągowskiego do filmów Hasa będzie do obejrzenia do końca sierpnia 2025 r. (wernisaż 4 sierpnia 2025 r.) przy okazji 29. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.  Prezentowanie prac Pągowskiego w ramach galerii plenerowej daje możliwość ich obejrzenia bez szczególnego wysiłku (galeria – ogrodzenie Łazienek Królewskich widoczna od ulicy – Al. Ujazdowskie). Inna okazją do obejrzenia projektu “HAS NA NOWO” będzie 50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 22-28 września 2025 r. – również jaki wydarzenie towarzyszące.
Andrzej Pągowski – KLIK

Ze strony Szkoły Filmowej w Łodzi: Wystawa prezentuje prace fotograficzne I roku Katedry Fotografii wykonane w pracowni dr Agaty Very Schiller oraz zaproszonych, do dialogu z kinem Wojciecha Jerzego Hasa, studentów starszych roczników. 

Więcej tu – KLIK (informacja o wystawie, strona szkoły) i/lub tu – KLIK

LINK do Szklarni – KLIK czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00, ul. Targowa 61/63, 90–323 Łódź

Ze strony Szkoły Filmowej w Łodzi (cała relacja TU – KLIK): O godz. 15:00 otworzyliśmy wyczekiwany LABIRYNT. Na inauguracji wydarzenia Rektorka Szkoły Filmowej, Pan Minister Sławomir Rogowski oraz Wanda Ziembicka-Has, członkini Komitetu Honorowego 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, wspólnie powitali przybyłych gości: rektorów łódzkich uczelni, przedstawicieli instytucji filmowych i kulturalnych w Łodzi i w Polsce, a także wielu ważnych, bliskich i serdecznym nam ludzi.

Ale – przede wszystkim – na urodzinach świętowali: studenci i studentki, pracownicy i pracowniczki, wykładowcy i wykładowczynie Szkoły Filmowej w Łodzi oraz wychowankowie, przyjaciele, współpracownicy Wojciecha Jerzego Hasa.

(…) przestrzenie Szkoły Filmowej w Łodzi, które na jeden dzień zamieniły się w inne, wyrafinowane, “hasowskie” tropy:

REKTORAT 

“Od Kraftówny do Felicji, czyli jak być kochaną” reż. Marcin Kluczykowski. Sześć aktorek na różnym etapie kariery zawodowej analizuje rolę Felicji próbując odpowiedzieć na pytanie , jak działa na nas ta postać dzisiaj. Film był wyświetlany na ekranach.

H…A…S… – 16-minutowy nigdy niepublikowany wywiad z W. J. Hasem przeprowadzony oraz Mieczysława Małysza. Bez ogródek o kinie i o szkole. Film wyświetlany był w Sali Senatu.

“Hasówki” – wybrane etiudy zrealizowane pod opieką W. J. Hasa pokazywane w sali projekcyjnej.

Zdjęcia odnalezione w “rękopisach negatywów” Krzysztofa Heykego w sali projekcyjnej.

BUDYNEK CNM

“Wspólny pokój” – wystawa malarstwa Piotra Kotlickiego, inspirowana twórczością mistrza, w Galerii Szklarnia. 
“Oswajanie świata. Inspiracje Has” – wystawa studentów Katedry Fotografii w przestrzeni wystawienniczej na I piętrze.

BUDYNEK H

“Szkatułki czasu cz. 1” – Michał Wojtasik, interaktywna instalacja audiowizualna inspirowana “Rękopisem znalezionym w Saragossie” w sali teatralnej.

“jeżeli śnimy” – Mariusz Grzegorzek i Grzegorz Małecki. Wspólna sprawa i robota. Atelier Szkolne.

BUDYNEK Z

Labiryntorium – Filip Gabriel Pudło, Mikołaj Marciniak, Grzegorz Piotrowski, Ewa Januszewska, Łukasz Biernat, Anna Zegar. Przestrzenie generatywne, analityczne i alchemiczne w Hali Tv.

“Sen pod Klepsydrą” – zespół TAŻ, choreografia Małgorzata Stasiak – immersyjna instalacja audiowizualna. Podróż przez wspomnienia, sny i wizje w Hali Filmowej.

“Widma niespełnione” performance Katarzyny Kasicy, Filipa Szatarskiego, Pawła Szamburskiego, seans bez ekranu w Hali Tv.

“Szkatułki czasu cz. 2” – Michał Wojtasik w Sali 102.

“Has konsultuje scenariusze” – czytania z kart tarota dla wszystkich zagubionych artystów. A w barze, zainscenizowanym wg scenografii Jana Głąba, gdzie do głowy uderzały smaki i procenty, pobudzając zapomniane neurony wyobraźni, błąkały się postacie (upiory?) z filmów Wojciecha J. Hasa. Sceny przy barze zrealizowali studenci III roku reżyserii z zaprzyjaźnionymi aktorami.

 

W czasie świętowania setnej rocznicy urodzin Hasa w Szkole Filmowej w Łodzi została wręczona Nagroda im. Wojciecha Jerzego Hasa. 

Ze strony Szkoły Filmowej w Łodzi, wydarzenie LABIRYNT HASA:

Podczas obchodów 100. rocznicy urodzin, Wanda Ziembicka-Has wręczyła nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa Małgorzacie Szumowskiej “za bezkompromisowe i konsekwentne tworzenie kina głęboko poruszającej prawdy”. LINK

Ze strony Szkoły Filmowej w Łodzi (przeczytaj prosto ze strony – KLIK):

Wystawa towarzyszyła wydarzeniu LABIRYNT HASA zorganizowanemu w ramach 100. rocznicy urodzin Wojciecha J. Hasa.

Wspólny pokój Hasa. Malarstwo, które otwiera nie-pokój. Wraz z obrazami stworzonymi przez Piotra Kotlickiego oglądamy wybrane kadry z bogatej filmografii Wojciecha J. Hasa. Piotr maluje i reinterpretuje kadry, które szczególnie zapadają w jego pamięci, a cykl ten utkał z własnych wyobrażeń o postaciach, scenach i czasach. Niekiedy wszystkie elementy zamyka w ramie jednego obrazu. 

LINK do Szklarni – KLIK czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00, ul. Targowa 61/63, 90–323 Łódź

Na konferencji naukowej “LUDZIE HASA”, która odbyła się w Łodzi, w Szkole Filmowej 01.04.2025 r. w setne urodziny Wojciecha Jerzego Hasa, Sławomir Rogowski, współautor filmu dokumentalnego o Hasie “Rysopis znaleziony po latach” w swoim wystąpieniu wspomniał m.in. o kulisach wędrówki tego filmu na ekrany. Wg jego słów film był gotowy w roku 2015, w 2016 r. trwały rozmowy z TVP2 o jego zakupie, ale ostatecznie tak się nie stało. Odmowa miała być w lutym 2016 r., po emisji “Idy”. (dyrektorem TVP2 był wtedy Maciej Chmiel). Film został zastał zakupiony dopiero w 2022 r. Ostatecznie jest podpisany rokiem produkcji 2023.  

konferencja dostępna tu – KLIK, wystąpienie Rogowskiego jest pierwsze. 

W ramach 6. edycji Nocy Kin Studyjnych po raz kolejny odbędzie się Kinowa Gra Miejska, tym razem uczestnicy będą podążać ŚLADAMI WOJCIECHA JERZEGO HASA. Organizator – Kino Agrafka.
12 kwietnia 2025 | 10:00- 14:00, rozpoczęcie w nowohuckim Kinie Sfinks.
Gracze odwiedzą krakowskie kina studyjne oraz miejsca związane z pochodzącym z Krakowa, wybitnym reżyserem Wojciechem Jerzym Hasem, będą rozwiązywać zadania i zdobywać punkty. Drużyny można było zgłaszać od 21.03.2025 r. do 06.04.2025 r.
Kino Agrafka, Noc Kin Studyjnych, Kraków
profil Kina Agrafka na Facebooku
"rękopisowy kubek"
zrzut ekranu z dn. 08.04.2025 r.

14.04.2025 r. – Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu w ramach cyklu HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI wyświetli krótkie metraże Hasa. Widzowie, którzy zakupią bilet na seans o godzinie 19:00 wezmą udział w losowaniu 5 kubków, stworzonych w związku z Rokiem Hasa. Kubki nie będą dostępne w regularnej sprzedaży. Więcej informacji na profilu Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu – KLIK i na stronie Kina Nowe Horyzonty – KLIK.

Najpierw pojawiły się apele Szkoły Filmowej do Ludzi Hasa – Zgłaszajcie się! (21.02.2025 r.) i wrażenie jakieś pospiesznej przypadkowości ze strony organizatorów. Apel był związany z organizowaną w setne urodziny reżysera, wykładowcy, rektora konferencją naukową, reklamowaną jako impreza zamknięta.

Natomiast 31.03.2025 r. pojawiła się informacja, że wydarzenie planowane na 01.04.2025 r. (część konferencyjna z dyskusjami) będzie dostępne on-line pod linkiem – KLIK 

Więcej na stronie Szkoły Filmowej w Łodzi – KLIK informacja pojawiła się również na portalu e-teatr – KLIK Początek o godzinie 9.00, od 15.00 część zamknięta. 

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem Sławomira Rogowskiego, współautora filmu dokumentalnego o Hasie “Rysopis znaleziony po latach”. Wg jego słów film był gotowy w roku 2015, w 2016 r. trwały rozmowy z TVP2, ale ostatecznie nie został on zakupiony, miało to być w lutym 2016 r. (dyrektorem TVP2 był wtedy Maciej Chmiel, ). Film został zakupiony dopiero w 2022 r. Film ostatecznie jest podpisany rokiem produkcji 2023. 

 

Has: Największą jednak satysfakcję odczuwam wtedy, gdy wiem, że widz chce obejrzeć właśnie mój film. Zadaje sobie pewien trud: wychodzi z domu, kupuje bilet, dokonuje tym samym świadomego wyboru. Satysfakcją dla mnie jako autora jest to kiedy po latach widzę ludzi oglądających moje filmy w klubach, wybierających je jako lekturę albo przeoczoną, albo taką, do której trzeba sięgnąć, bo się było za młodym, gdy stanowiła nowość. I to jest dla mnie najważniejsze.“Kino” 4/1981, fragment wypowiedzi Hasa z “Kina” umieszczony w książce Jana Słodowskiego we współpracy z Tadeuszem Wijatą, Wojciech Has. Rupieciarnia marzeń, Warszawa 1994 r. Więcej o książce w zakładce Has – w słowie i obrazie – Książki z Hasem.

Więcej o przeglądach filmów Hasa poniżej i na stronie Stowarzyszenia Kin Studyjnych – HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI i kina Iluzjon

więcej na stronie kina – https://kinomikro.pl/, prelekcja Maciej Gil. Kino Mikro to kino studyjne usytuowane na tyłach ul. Józefitów 16, miejsca, w którym Has uczył się filmowego rzemiosła. Obecnie mieści się tam Muzeum Fotografii. 

Pokazy filmów Hasa również w Kinie Agrafka, start 2 kwietnia 2025 r. – prelekcja Maciej Gil.

kino micro Kraków na tyłach Józefów
Kraków, ul. Józefitów 16
Kraków, ul. Józefitów 16

“Rysopis znaleziony po latach” to dokument o Wojciechu Jerzym Hasie z 2023 r. Więcej o filmie w zakładce Has – Filmy o Hasie. “Rysopis…” będzie emitowany w TVP 1, TVP 1 HD – 31.03.2025 r. o 21:45, TVP Kultura – 01.04.2025 r. o 21:35, TVP Dokument – 06.04.2025 r. o 20:10. Film jest również dostępny na VOD TVP

przenośna maszyna do pisania marki Kalibri, wystawa w Narodowym Centrum Kultury w Łodzi, na warszawskiej wystawie można będzie zobaczyć inną maszynę do pisania należącą do Hasa (marki Olimpia 8)

Wystawa “Has – terytoria czasu i przestrzeni”, uroczyście otwarta 26.03.2025 r. w Senacie RP. Ze strony Senatu: Multimedialna, pełna unikatowych artefaktów ekspozycja została zorganizowana z inicjatywy marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy -Błońskiej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz w kooperacji z Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu i Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Więcej na stronie Senatu, m.in. zdjęcia z otwarcia wystawy, na którym pojawiła się Wanda Ziembicka-Has – KLIK.

Relacja z wydarzenia, również na stronie e-teatr – KLIK.

Rękopis znaleziony na nowo, warsztaty
bezpłatne warsztaty rekonstrukcyjno-kostiumograficzne, praca z autentycznymi kostiumami z filmów Wojciecha J. Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz „Lalka”. Warsztaty - 3 spotkania (kwiecień - maj)

Ze strony Wytwórni: Warsztaty skierowane są do uczniów i studentów szkół oraz uczelni artystycznych, a także osób, które pracują już przy realizacji kostiumów (np. w grupach rekonstrukcyjnych oraz przy produkcjach filmowych ) lub planują zająć się tym w przyszłości. Wymagana jest umiejętność szycia ręcznie oraz na maszynie.

Więcej na stronie Wytwórni – KLIK i profilu FB KLIK

50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 22-28 września 2025 r.  – będzie okazją do obejrzenia nowego projektu Andrzeja Pągowskiego. “HAS NA NOWO” będzie wydarzeniem towarzyszącym, wystawa do obejrzenia w Muzeum Miasta Gdyni, patronat nad projektem TVP Kultura. Informacja dostępna na profilu FB Pągowskiego tutaj – KLIK

więcej o Pągowskim i wcześniejszych reżyserach na nowo tutaj – KLIK 

HAS OD NOWA
screen z profilu Andrzeja Pągowskiego, FaceBook

Lucjan Kaszycki, Krzysztof Penderecki , Stanisław Radwan, Wojciech Kilar – stworzona przez nich muzyka ilustracyjna do filmów Hasa, wcześniej niepublikowana, z taśm, które przetrwały w archiwach Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, dostępna w sprzedaży od 28.03.2025 r.  (płyta CD)

Kompilacja „Reżyseria: Wojciech Jerzy Has” ukazuje się na płycie CD, zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Wytwórni. W książeczce znalazł się esej pióra Łukasza Maciejewskiego na temat twórczości Hasa oraz osobny szkic o samej muzyce i jej nagraniach. Płyta kontynuuje wspólną serię wydawniczą WFF Wrocław i GAD Records, prezentującą najciekawsze nagrania muzyki filmowej z archiwów Wytwórni. Więcej na stronie kultowenagrania.pl

Wcześniejszym wydawnictwem z płytą CD z muzyką z filmów Hasa (“Pożegnania”, “Wspólny pokój”, “Rozstanie” i “Złoto”) była książka “Pamiętasz była jesień. Wspomnienia o Wojciechu Jerzym Hasie”, Wydanie Specjalne: Pamięci prof. Wojciecha Jerzego Hasa, Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, Łódź 2010. Oprócz aktorów, którzy zagrali u Hasa, wspominają go również: Maria Kornatowska, Andrzej Czekalski (współautor słów do piosenki “Pamiętasz była jesień”, wstęp – Robert Gliński. W książce znajduje się również wywiad z kompozytorem Lucjanem Kaszyckim (rozmawiał Piotr Litka).

więcej informacji na stronie MuFo Kraków z autorem wykładu można było wcześniej pospacerować po Krakowie śladami Hasa (spacer tematyczny “Człowiek z kamerą. Spacer śladami Wojciecha Jerzego Hasa”) – czerwiec 2024 r.

Szkoła Filmowa w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, organizuje konferencję naukową LUDZIE HASA a po niej wydarzenie LABIRYNT HASA. Wydarzenie będzie zamknięte – więcej informacji na stronie Szkoły Filmowej w Łodzi.

Informacja o konkursie “Has – Surreal Wszechczasów” na stronie thedesignermagazine.seskierowany jest do wszystkich artystów wizualnych – malarzy, grafików, fotografów, rysowników, rzeźbiarzy, performerów, twórców krótkich form filmowych, designerów i rzemieślników – w dwóch kategoriach: Artysta Profesjonalny i Amator. Celem konkursu jest globalna promocja twórców poprzez zaproszenie ich do stworzenia własnych prac inspirowanych dziełami Hasa – nie jako ich dosłowne odwzorowanie, ale jako twórcze dialogi z jego filmami, estetyką, symboliką czy atmosferą. Organizatorzy będą organizować webinary dot. konkursu. Jury konkursu – KLIK. Webinary na stronie PADICGLOBAL

Stowarzyszenie Kin Studyjnych z okazji 100. rocznicy urodzin Wojciecha Jerzego Hasa organizuje przegląd jego filmów. Można je obejrzeć w ponad 60-ciul kinach studyjnych w całej Polsce. Pokazane zostaną nie tylko filmy fabularne, ale również krótkometrażowe oraz zwiastuny filmów fabularnych. Więcej na stronie Stowarzyszenia (również film reklamujący przegląd) – KLIK

Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: RMF Classic, Miesięcznik KINO, Pełna Sala

Has. Kroniki Wyobraźni 2025
plakat do przeglądu filmów Hasa organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska

Od 12.02.2025 r. do 14.05.205 r. w warszawskim Kinie Iluzjon przegląd filmów Hasa. Zostaną pokazane wszystkie, chronologicznie. Pojawią się również krótkie metraże oraz zwiastuny 9 jego filmów. Seanse będą poprzedzone prelekcjami. Na otwarcie Piotr Śmiałowski, laureat nagrody im. Bolesława Michałka w roku 2025 za książkę “Proszę to wyciąć, czyli historia scen wyciętych z polskich filmów w pierwszym ćwierćwieczu PRL”. Jak można przeczytać na stronie Iluzjonu: “Partnerami jubileuszowej retrospektywy „Has. Kroniki wyobraźni” są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Sieć Kin Studyjnych”. Więcej na stronie Iluzjonu – KLIK.

Na portalu teatralym e-teatr pojawił się wywiad z Irminą Romanis, która była charakteryzatorką m.in. w “Jak być kochaną”. Okazją do wywiadu były jej setne urodziny, obchodzone 2 lutego 2025 r.  Urodziny zostały również odnotowane na profilu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego na Facebooku ( ze zdjęciem z planu “Jak być kochaną”) Więcej informacji TU – KLIK

na otwarcie Festiwalu 27. Orłów filmów kandydatów do polskich nagród filmowych “Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, który był pierwszym laureatem honorowego Orła za Osiągnięcia Życia (1999). Więcej na stronie FINA. Festiwal potrwa od 10.01.2025 r. do 8.02.2025 r. w warszawskim kinie Iluzjon, które przygotowało wystawę poświęconą filmowi Hasa – więcej na stronie Iluzjonu. I świetna wiadomość – Iluzjon od połowy lutego 2025 r. zaprezentuje wszystkie filmy Wojciecha Jerzego Hasa. 

Przed pokazem “Jak być kochaną” oficjalnie otworzono festiwal. Wypowiadał się m.in. Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów, uczeń Hasa.

w styczniowym numerze “Nowej Fantastyki” roku 2025, ustanowionego rokiem Wojciecha Jerzego Hasa Michał Hermes rozmawia z Neilem Gaimanem, admiratorem “Rękopisu znalezionego w Saragossie” i “Sanatorium pod Klepsydrą”. Wg Gaimana Has jest zdumiewającym filmowcem, który
sprawia, że nierealne staje się realne. Tworzył, malował obrazy tak jakby wiedział o wszystkim, co się wokół niego dzieje”. Gaiman odkrył Hasa poprzez powieść Potockiego. Z wywiadu można się również dowiedzieć co Gaiman chciałby dać Hasowi do sfilmowania. Wywiad nie tylko dla fanów “Amerykańskich bogów”, “Sandmana” i “Lucyfera”. Swoją drogą “Amerykańscy bogowie” stają się nagle częścią uniwersum czytelnika, kiedy nagle jeden z bohaterów powieści wspomina o wyhalucynowanym filmie”, który być może nawet nie istnieje – wspominane w zakładce “Rękopis znaleziony w Saragossie”.

 

Skojarzenie dialogu Pawła i Lidki, bohaterów “Pożegnań” (1958) z tekstem piosenki Andrzeja Zauchy i Ewy Bem “Wszystkie stworzenia Duże i Małe” (1983) świetnie oddaje charakter ich pierwszego spotkania, a może nawet całej relacji. Odpowiada za nie The Very Polish Cut Outs, do odsłuchania na YouTube: Polish Edits #15 x Andrzej Zaucha i ewa Bem – Wszystkie Stworzenia Duże i Małe (Mental Rework) 

Nie bój się, dotknij gdzie chcesz, gryzę coraz lżej, zrób, co chcesz, a potem weź, dam oswoić się / Znasz dokładnie swój fach, więc pozwalam Ci siąść, wezmę ciebie pod dach, i maskotką mi bądź / nie bój się, weź mnie gdzie chcesz, już nie będę gryźć, tylko daj przedtem coś zjeść… tekst piosenki Wojciech Jagielski. 

 

Janusz Wróblewski o Hasie w artykule “Rejony urojone”. “Polityka” nr 1 (3496) 1.01-7.01.2025.  Wojciech Jerzy Has nasz wielki barokowy ekspresjonista kina, pesymistyczny i osobny, tylko zyskuje w dobie postprawdy i chaosu informacyjnego. 

W środę, 16 października 2024 r. o godzinie 18.00 w Kredensie pod Oknami w Warszawie gościła Małgorzata Burzyńska-Keller, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych oraz realizatorka programów telewizyjnych. Od 1996 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, do roku 2000 asystentka profesora Wojciecha Jerzego Hasa. Rozmowę poprowadził Rafał Dajbor  wraz z Anną Bojarską-Urbańską, gospodynią Kredensu. Spotkanie było nagrywane, do odsłuchania TU. Niezapomniany wieczór. Klimatyczne wnętrze – do obejrzenia
W ramach Literackiego Festiwalu Filmowego Filmatura.Hłasko.2024, 11 września 2024 r. w warszawskim kinie Atlantic odbył się pokaz “Pętli” Wojciecha Jerzego Hasa. Program do obejrzenia TU. Organizator Festiwalu w roku Marka Hłaski  – FUNDACJA FILMOWA WHAT`S YOUR STORY?
Sąsiedzki klub filmowy w “Kredensie pod Oknami” organizuje przegląd filmów Hasa i Polańskiego, plakat z wydarzenia z programem projekcji.
Uwaga wielbiciele “Pętli” Hasa. 28 lipca 2024 r. o godzinie 14:00, w Muzeum Literatury, Warszawa wykład dr. Roberta Birkholca, Hłasko w kinie. Filmowe konteksty twórczości Marka Hłaskipoświęcony relacjom twórczości Marka Hłaski z filmem. Wstęp wolny. Spotkanie będzie transmitowane online,  Więcej pod linkiem.
“Rękopis znaleziony w Saragossie” na dużym ekranie 13 lipca 2024 r. w ramach autorskiego przeglądu nowego dyrektora FINA, o którym więcej tu –> Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. A tu –> Kilka zdjęć.

Has – modowa inspiracja? Więcej w zakładce – TU

“Rękopis znaleziony w Saragossie”, “Ulica Brzozowa” i najświeższy dokument o Hasie: “Rysopis znaleziony po latach” do obejrzenia w warszawskich kinach –  Muranów, Atlantic, Iluzjon (11, 12 i 13 kwietnia 2024 r.). i Muzeum Warszawy Syrena (tam “Ulica Brzozowa”) szczegóły na stronie Timeless Film Festival Warsaw 

o “Rysopisie znalezionym po latach” przeczytasz tu – klik. Po raz pierwszy aż tyle o prywatnym o prywatnym życiu Hasa

Świąteczna ciekawostka – Wojciech Jerzy Has pomagał organizować charytatywne wigilie, które w 1989 r. wymyśliła Wanda Ziembicka-Has, ostatnia żona reżysera, znana nie tylko ze swej wieloletniej działalności charytatywnej. Wigilie odbywały się we Wrocławiu. Była to nie tylko kolacja, organizowana przez restaurację, ale również paczki dla osób, które się na niej gromadziły. W inicjatywę było zaangażowanych wielu Wrocławian, osoby niepełnosprawne były przewożone za darmo przez korporację taksówkarską. 

W najnowszym numerze “Zwierciadła” (23.01.2024) Remigiusz Grzela o Barbarze Krafftównie w drugą rocznicę śmierci aktorki KLIK

“Rysopis znaleziony po latach. Wojciech Jerzy Has” – najnowszy film dokumentalny (rok produkcji 2023) poświęcony reżyserowi można będzie obejrzeć w Kinie Muranów (Warszawa), 8 grudnia 2023 r.

Dokument w reżyserii i wg scenariusza Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego. Więcej do przeczytania TU – KLIK (Kino Muranów) i TU- KLIK (filmpolski.pl) 

Więcej o filmach dokumentalnych poświęconych reżyserowi TU – KLIK

Nagroda ufundowana przez ostatnią żonę reżysera – Wandę Ziembicką-Has powędrowała w tym roku do Agnieszki Smoczyńskiej. Podczas uroczystości premierę miał kolekcjonerski album poświęcony Wojciechowi Hasowi i obejrzano “Pożegnania”. Więcej TU  – KLIK 

“Melodramat” w Teatrze Powszechnym – spektakl, który miał premierę w maju 2023 r. przetwarza historię Kuby i Krystyny z opowiadania Hłaski, na podstawie którego Has zrealizował “Pętlę”. Warte zobaczenia, we wrześniu 2023 r. kolejne spektakle. Więcej – TU – KLIK 

W niedzielę 4 czerwca 2023 r. w Warszawie o godzinie 15.00 w Klubie Babel, na ul. Próżnej 5 można posłuchać o wątkach żydowskich w filmach Wojciecha Jerzego Hasa. Spotkanie poprowadzi Rafał Dajborlink do wydarzenia Zapraszam

 

Uwaga! – istnienie serwisu FilmPolski.pl zagrożone. pomóżmy utrzymać serwis w tych smutnych  czasach – Link do komunikatu.

 

W kinie “Iluzjon” Filmoteki Narodowej można było zobaczyć “Sanatorium pod klepsydrą”. Kopia, którą zaprezentowano była kiepskiej jakości, mimo że film został zrekonstruowany cyfrowo. “Sanatorium” prezentowano w mniejszej sali (Sala Mała Czarna), a zakupowi biletu przed seansem towarzyszył dreszczyk emocji – wszystkie bilety zostały zarezerwowane/wykupione, do kasy ustawiła się kolejka widzów polujących na rezerwacje, po które nikt się nie zgłosił. Film został zaprezentowany w cyklu “Pożegnania / Jan Nowicki” (ale nawet “Wielki Szu” nie zgromadził tylu widzów, co “Sanatorium pod klepsydrą”. Seans odbył się w niedzielę, 19 lutego 2023 r., o godzinie 19.00. link do wydarzenia Uwaga! “Sanatorium pod klepsydrą” można będzie zobaczyć 9 lipca 2023 r. w Warszawie i innych miastach Polski! W Warszawie będzie m.in. w kinie Muranów w cyklu “Krótka historia polskiego kina”, w pozostałych miastach w innych kinach studyjnych (i to zrekonstruowaną cyfrowo wersję!) link do wydarzenia – Kino Muranów i link do Stowarzyszenia Kin Studyjnych – informacja o cyklu.

Film będzie do obejrzenia w miastach: Biała Podlaska, Białystok, Bug, Bydgoszcz, Chełmno, Chojnice, Ciechanów, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Gostyń, Jarocin, Jastarnia, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kluczbork, Konin, Koszalin, Kraków, Krobia, Legnica, Lublin, Łochów, Łódź, Mielec, Milicz, Nałęczów, Niepołomice, Oborniki Śląskie, Olsztyn, Poznań, Prudnik, Radom, Rzeszów, Siedlce, Skierniewice, Skoczów, Słupsk, Sokołów Podlaski, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Warszawa x 8 (kino Praha, Kino na boku, NoveKino Wisła, Elektronik, Kinoteka, Muranów, Atlantic, Stacja Falenica) Wągrowiec, Wąsosz, Wejherowo, Wieluń, Włoszczowa, Wodzisław Śląski, Wolbrom, Wrocław, Żary, Żyrardów, Żywiec. Ale – co zadziwiające, nie w Gdańsku.

Jeżeli nie przechodzicie obok kina Atlantic i nie zaglądacie na profil Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy to zapewne przegapiliście pokaz “Lalki” na wielkim ekranie, który odbył się 17.02.2023 r.  link do wydarzenia Wydarzenie pojawiło się na profilu FB, ale post factum. Szkoda. Ciekawe jaka była frekwencja.

W październiku 2021 r. ukazała się książka “Ptak srebnopióry” Lucyny Legut, która zawiera korespondencję autorki z Wojciechem Jerzym Hasem. Książka ukazała się nakładem sopockiego Wydawnictwa Arche. Natomiast o niezrealizowanych projektach filmów reżysera można w końcu przeczytać nie tylko w porozrzucanych artykułach (tu: również Tadeusz Lubelski o “Ośle grającym na lirze” w swojej książce pt. “Historia niebyła kina PRL”), ale w fachowym opracowaniu Piotra Śmiałowskiego “Niewidzialne filmy, uparci debiutanci”. Autor porusza się tam w obrębie lat 50-tych. Lubelski dotknął lat 80-tych.Uwagi wymagają również lata pomiędzy. Więcej w zakładce Has – w słowie i obrazie – Książki

https://dziennikbaltycki.pl/listy-milosne-lucyny-legut-wydane-w-ksiazce-ptak-srebrnopiory-znow-nic-nie-jem-z-tesknoty-tylko-parowki-i-22-lipca-w-czekoladzie/ar/c13-15807476

https://e-teatr.pl/gdansk-promocja-ksiazki-lucyny-legut-ptak-srebrnopiory-17527

20.11.2022 r. “Rozstanie” w ramach Przeglądu filmowego im. Lidii Wysockiej w Centrum Kultury w Piasecznie – więcej tu: link do wydarzenia.

10.10.2022 r. we Wrocławiu –  uroczyste odsłonięcie skweru Wojciecha Jerzego Hasa. Istnienie skweru,  odnotowane zostało już na stronie poświęconej reżyserowi, więcej: w tym miejscu. Więcej o uroczystości tu: link. Reżyser, tak mocno związany z Wrocławiem został uhonorowany przez Radę Miejską tego miasta w roku 2020 – niedaleko Skweru Cybulskiego i Ogrodu Japońskiego, i ul. Wystawowej zlokalizowany został Skwer nazwany na cześć reżysera, który właśnie w arkadach przy Wystawowej realizował “Sanatorium pod Klepsydrą”. W Wytwórni Filmów Fabularnych Has realizował m.in. “Lalkę”, “Jak być kochaną” czy “Rękopis znaleziony w Saragossie”. Tam mieszkał z drugą żoną – Jadwigą Has, która wspomina o tym w książce “Życie w drugim planie”, tam również poznał swoją kolejną żonę, która wspominała o tym ze wzruszeniem w czasie uroczystego otwarcia skweru.

W sierpniu w Warszawie nie lada gratka dla miłośników kina. Has na dużym ekranie – w czasie 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Inauguracja przeglądu filmów Wojciecha Jerzego Hasa – 27 sierpnia 2022 r. godzina 19:00, Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, “Jak być kochaną” (spotkanie przed filmem poprowadzi Grażyna Torbicka) 

28.08.2022 niedziela – “Pismak” 19:00 (przed filmem Grażyna Torbicka)

29.08.2022 poniedziałek – “Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” 19:00 (przed filmem Grażyna Torbicka)

30.08.2022 wtorek “Rękopis znaleziony w Saragossie” 19:00 (przed filmem Tomasz Raczek)

31.08.2022 środa “Nieciekawa historia” 19:00 (przed filmem Marcin Radomski)

01.09.2022 czwartek “Sanatorium pod Klepsydrą” 19:00 (przed filmem Marcin Radomski)

02.09.2022  piątek “Lalka”  (przed filmem Marcin Radomski)

03.09.2022 sobota “Niezwykła podróż Baltazara Kobera” (przed filmem Tomasz Raczek)

04.09.2022 niedziela “Szyfry” (przed filmem Tomasz Raczek)

wejścia bezpłatne, ale należy odebrać wejściówkę, więcej informacji [tu – strona festiwalowa]

                                             *   *   *

Krafftówna w krainie czarów – Film 61. KFF – Krakowski Festiwal Filmowy (krakowfilmfestival.pl) <– więcej na stronie Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Również seanse online – od 2 do 4 czerwca 2021Seans + Q&A 11:30 środa, 2 czerwca Kino Pod Baranami

Wojciech Jerzy Has – do zobaczenia

♥ W związku z 20 rocznicą śmierci reżysera Fototeka przygotowała niezwykły przegląd zdjęć Hasa z fragmentami jego wywiadów. Można by rzec – Has w 88 odsłonach (bo tyle jest slajdów). Koniecznie do zobaczenia!
Fototeka
♥ Filmy Wojciecha Jerzego Hasa na małym ekranie:

29.09.2020 r. “Rękopis znaleziony w Saragossie” – uwaga!, seans o pierwszej w nocy (noc z niedzieli na poniedziałek) Super Polsat

02.10.2020 r. “Ze snu sen” – dokument o Wojciechu Jerzym Hasie, TVP Kultura, godzina 15:10

 Filmy Hasa na dużym ekranie! 
Z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera warszawski “Iluzjon” przygotował przegląd kilku z jego filmów (projekcje z nośnika DCP | Filmy po rekonstrukcji cyfrowej). Niektóre z projekcji zostaną poprzedzone prelekcją Katarzyny Wajdy. Klik do wydarzenia.

02.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Pętla”

03.10.2020 r. godzina 20:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Pożegnania”

06.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Wspólny pokój”

09.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Rozstanie”

10.10.2020 r. godzina 17:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Jak być kochaną”

12.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Rękopis znaleziony w Saragossie”

15.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Lalka”

17.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Sanatorium pod Klepsydrą”

18.10.2020 r. godzina 19:00, Warszawa, kino “Iluzjon” – “Nieciekawa historia”

♥ Na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym (9-18.10.2020 r.), w ramach klasyki kina polskiego, można będzie obejrzeć “Pętlę”. Klik do wydarzenia.

17.10.2020 r. godzina 14:00, Warszawa – Kinoteka

18.10.2020 r. godzina 16:30, Warszawa – Kinoteka

♥ Filmy Hasa można również zobaczyć w ramach Akademii Polskiego Filmu – filmy i wykłady dostępne są nie tylko dla studentów, ale i wolnych słuchaczy. Klik do Akademii.

07.12.2020 r. Gdańsk – “Sanatorium pod Klepsydrą”, film do obejrzenia w ramach modułu “OBRAZY KOŃCA DAWNEJ KULTURY”, razem z “Arią dla Atlety” Filipa Bajona. wykład poprowadzi dr Piotr Kurpiewski. Miejsce zajęć: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk, Aula 1.43 (parter). Klik.

***

Rok 2022 – Has w Kinie Kultura w Warszawie – 9 filmów od 27.08.2022 (na 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej) / Rok 2021 – czerwiec: Dokument o Krafftównie – Krakowski Festiwal Filmowy / Rok 2020 – dwudziesta rocznica śmierci Wojciecha Jerzego Hasa – Fototeka, Iluzjon, kino, telewizja, wydarzenia

Światy Hasa

ze zbiorów własnych: