Ciekawostki - Wojciech Jerzy Has

Has yourselfw 2013 roku w ilustrowanym magazynie dla mężczyzn “Maleman”  (redaktor naczelny – Oliwier Janiak),  Filip Niedenthal w rubryce Idol yourself przedstawiał znanych mężczyzn, poddając analizie ich styl. Zabawne, krótkie,  parodiujące kobiecą prasę. Styl Hasa w 2013 r. to tylko 807 euro. Warto za bezcenny wygląd, który powinien być uzupełniony o równą mu osobowość i wiedzę. Na zdjęciu z “Maleman” bez  nieodłącznego papierosa.
Ostatnia żona Wojciecha Jerzego Hasa wypowiadała się o nim w taki sposób: ” (…) był wysokim – miał 190 centymetrów wzrostu – przystojnym mężczyzną o wielkim poczuciu humoru. Poza tym był elegantem przywiązującym wagę do ubioru. Używał perfum, o których mówił Polański je ma. Vetiver – gorzkie mocne, ziołowe”. Fragment z wywiadu z “Gazety Wrocławskiej” z 30.07.2010 r. – więcej o Wandzie Ziembickiej-Has i innych kobietach w  życiu reżysera w zakładce Kobiety – Aktorki – Postacie → podstrona Kobiety Hasa
"Has Yourself", Filip Niedenthal w czasopiśmie "Maleman" 4/2013 - rubryka odkryta dzięki Rafałowi Dajborowi

Z okazji przyznania Doctora Honoris Causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (27.10.2000 r.), wydano okolicznościowe karty telefoniczne. Przedstawiono na nich uhonorowanych reżyserów w karykaturze. Oprócz Hasa, któremu przyznano tytuł pośmiertnie, “zaszczytu” tego dostąpili również: Roman Polański, Andrzej Wajda i Jerzy Kawalerowicz.

Beata Tyszkiewicz, Barbara Krafftówna i Gustaw Holoubek – ręka w rękę w Gdańsku. Nie tylko Międzyzdroje mają swoją promenadę gwiazd, również Gdańsk może się poszczycić odciskami dłoni wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i ze świata. Aleja znajduje się na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na wyspie Ołowianka – a więc w samym sercu Gdańska (nad Motławą, naprzeciwko Żurawia).

Wojciech Jerzy Has pracował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi od 1974. Był dziekanem wydziału w latach 1989-90, a w latach 1990-96  rektorem. Jego ulubioną studentką, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była Małgorzata Szumowska, która niejednokrotnie o tym mówiła, dodając, że to zasługa tego, że była z Krakowa i… ma ładne nogi, m.in. w M jak Małgośka. Alfabet Małgośki Szumowskiej, H jak Has,  “ELLE” 12/2013, s. 73. i “Twoim Stylu” 5/2020. To samo powtórzy w książce będącej wywiadem-rzeką: Szumowska. Kino to szkoła przetrwania, rozmawia Agnieszka Wiśniewska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012. Szumowska mówi, że Has “uważał, że trzeba pielęgnować ducha szaleństwa i pasji”, ale równocześnie ocenia go  jako nie najlepszego pedagoga, który miał dość niestandardowe metody nauczania. “Z Hasem się nie dyskutowało”, “(…) był trochę jak demiurg”. Has był opiekunem artystycznym pełnometrażowego debiutu fabularnego Szumowskiej – najlepszej studentki (“Szczęśliwy człowiek” 2000 r.). Film został wyprodukowany przez Studio Filmowe Indeks i Telewizję Polską – Agencję Filmową i zyskał światowe uznanie (festiwal w Salonikach, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej).

 

Has, mimo że rzadko można obejrzeć jego filmy na małym ekranie, nie mówiąc już o dużym (chociaż zdarzają się przeglądy w małych studyjnych kinach DKF-ach), nie zniknął całkiem ze świadomości uczestników masowej kultury i rozrywki, skoro np. jedno z haseł w krzyżówce zamieszczonej w “Rewii Rozrywki” (sierpień 2020) dotyczy “jednego z imion Hasa, reżysera filmu Rękopis znaleziony w Saragossie”.

awokado odmiany Hass jako awokado Hasa - możliwe, że zapracowała podświadomość autora gazetki reklamowej 🙂

Kolejną ciekawostką jest fakt, że znana głównie jako gwiazda Tercetu Egzotycznego Izabela Skrybant-Dziewiątkowska była również aktorką i wystąpiła w “Rękopisie znalezionym w Saragossie”. Jak wtedy wyglądała można podejrzeć m.in. tu [klik]. Może zdjęcie pomoże w próbie odnalezienia aktorki wśród tak dużego zespołu aktorów pojawiających się  mniej lub bardziej epizodycznych rolach. Był to jej debiut na dużym ekranie, nie odnotowany w obsadzie, którą można znaleźć m.in. na stronie filmpolski.pl Więcej na ten temat – wkrótce 😉