O stronie


Wojciech Jerzy Has zmarł w 2000 roku, ale nie zostało to jakoś szczególnie odnotowane w Internecie. Brakowało zwłaszcza strony, która wychodziłaby poza krótką notkę biograficzną i - w wersji rozszerzonej, filmografię reżysera. Brakowało strony, która zbierałaby informacje na temat filmów Hasa (nie tylko "Rękopisu znalezionego w Saragossie"), motywów przewijających się przez Jego twórczość, informacji, które wychodziłyby poza suchy biograficzny fakt.

Mimo upływu czasu, mimo przechadzek po sieciowym świecie, nic się nie zmieniało - Hasa nie było, co zmobilizowało autora tej strony - mimo wszystkich trudności i nieznajomości zasad tworzenia stron, do działania. Zanim strona powstała i zanim udało się ją umieścić w sieci minęło jeszcze trochę czasu. Ale w końcu się udało.

Trudno w tym momencie określić dokładną datę czy chociaż rok powstania tej strony. Na pewno po śmierci reżysera i na pewno nie od razu po Jego odejściu, bo towarzyszyła mi myśl, że na pewno znajdzie się ktoś, kto wie jak robić strony internetowe, kto ma na tyle wiedzy o twórczości reżysera, o jego filmach, że stworzy domenę poświęconą Hasowi. Ale nic takiego się nie stało.

Potwierdzone istnienie strony sięga lat 2003/2004. Strona początkowo została umieszczona na uniwersyteckim serwerze "Cogito", stąd pierwszy adres: http://cogito.univ.gda.pl/~alekzag Publikacja strony była jednym wielkim szczęśliwym przypadkiem, który pozwolił mi napotkać osobę, której się chciało - chciało poświęcić mi czas i objaśnić nieco jak to wszystko funkcjonuje. Niestety, po jakimś czasie serwer przestał istnieć i strona na jakiś czas znikła.

Obecnie strona jest dostępna pod adresem http://www.wojciechjerzyhas.pl (wcześniej również pod adresem http://www.has.org.pl), a poprzednia wersja znajdowała się na darmowym serwerze republiki - http://www.wojciech_has.republika.pl .

alekzag@poczta.onet.pl